Mohu se ještě přihlásit? Ano, pouze do konce září.

KMCO ❱❱ O Krav Maga ❱❱ Historie Krav Maga

Historie Krav Maga

Jaký původ má Krav Maga? Věděli jste že v ní hrálo svou roli i Československo a Bratislava? Kdo ji vymyslel a k čemu byla původně vyvíjena? Existuje jen jedna Krav Maga, nebo má i své specifické odnože?

Původně sebeobranný a bojový systém Krav Maga (se stopami v Československu) se zrodil v Izraeli, po druhé světové válce. Díky své efektivitě si začal pomalu vydobývat nezastupitelné místo ve světě sebeobrany nejen ozbrojených složek, ale i civilistů. Systém byl vyvinut pro potřeby izraelských obranných sil (IDF – Israeli Defence Force) a bezpečnostních složek v období zrodu samostatného izraelského státu.

Systém Krav Maga dnes nevyužívají pouze izraelské obranné síly, ale i armády, zpravodajské a policejní složky po celém světě. V posledních desetiletích se pak civilní varianta sebeobrany Krav Maga vyučuje také pro běžné obyvatelstvo. Nalezneme jej v Evropě, Asii, Americe, Austrálii prakticky všude. Krav Maga obohatila životy tisíců jednotlivců, zlepšila jejich fyzickou kondici, naučila je sebeobraně a posílila sebevědomí.

Zrození systému Krav Maga

Zakladatelem celého sebeobranného systému Krav Maga byl Imi Lichtenfeld. Narodil se 26. května r. 1910 v Budapešti, vyrůstal však na Slovensku v Bratislavě, kde prožil své dětství. Lásku ke sportu v něm vypěstoval jeho otec, sám aktivní sportovec. Od dětství se tak Imi věnoval různým sportovním disciplínám – plavání, gymnastice, boxu, ale také řeckořímskému zápasu, díky němuž se dostal až k bojovým uměním.

Ve třicátých letech 20. století se zúčastnil řady sportovních soutěží na národní a mezinárodní úrovni. V řeckořímském zápase se stal vítězem v kategorii juniorů a v roce 1929 vítězem v lehké a střední váze. Ve stejném roce pak zvítězil v národním boxerském šampionátu a v mezinárodní soutěži v gymnastice. Své zkušenosti ze sportu zúročil spolu s dalšími mladými přáteli při obraně židovských čtvrtí proti antisemitským bojůvkám v Bratislavě, kde sílily profašistické nálady.

V roce 1940 se vydal z okupovaného Slovenska na cestu do Palestiny, kam po dvou letech po strastiplné cestě dorazil. Své bohaté zkušenosti z boje muže proti muži i ze sportu zužitkoval v rodící se nové zemi, kde byl pověřen výcvikem elitních jednotek Hagany a Palmach a také policejních sil. Po vzniku samostatného státu Izrael se stal hlavním instruktorem Krav Maga pro izraelské ozbrojené síly Cahal (což je v izraeli akronym pro IDF).

Civilní Krav Maga

Po ukončení aktivní služby se Lichtenfeld nadále věnoval rozvíjení a úpravě metodiky Krav Magy pro policejní a civilní účely tak, aby ji mohl využít každý, bez ohledu na věk, pohlaví a fyzickou zdatnost. Krav Maga podle Lichtenfelda je nekompromisní, efektivní, nemá pravidla či kodexy. První věc, o kterou se obránce musí pokusit, je vyhnout se konfliktu. Teprve pokud to není možné, musí se zaměřit na nejzranitelnější místa na těle útočníka, aby se ubránil a současně zabránil svému zranění. Základním pravidlem tréninku je vyhnout se zranění.

Tak se zrodila Krav Maga. Imi Lichtenfeld vybudoval v Izraeli dvě školící střediska, jedno v Tel Avivu, druhé v Netanji, čímž si zajistil do budoucna silnou základnu svých následovníků. Stal se celosvětově uznávaným expertem na sebeobranu a boj zblízka nejen u ozbrojených a bezpečnostních složek, ale také u široké veřejnosti, pro kterou vyvinul a zdokonalil svůj revoluční systém sebeobrany.

Imi Lichtenfeld pokračoval po celý život ve zdokonalování, zpřístupňování a přizpůsobování svého jedinečného systému sebeobrany a boje zblízka Krav Maga tak, aby se i civilisté mohli lépe chránit.

Krav Maga Organisation

Po celém světě díky Imiho žákům a jejich následovníkům vznikly desítky/stovky organizací. Některé větší, jiné menší, ale všechny v základě se stejným cílem – naučit obyčejné smrtelníky se bránit.

Nejvýznamnější Evropské Krav Maga organizace:

Nadnárodní organizace:

Termín podání přihlášky

Přihlášky do letního semestru se zahájením studia v únoru 2023 přijímáme do 6. 2. 2023.

Přihlášky do letního semestru se zahájením studia v únoru 2023 přijímáme do 6. 2. 2023 prodlužujeme do konce února 2023

Přihlášky do zimního semestru se zahájením výuky v září 2023 přijímáme do 11. 9. 2023.

Přihlášky do letního semestru se zahájením studia v únoru 2024. otevíráme prosinci 2023.

Přihlášky do zimního semestru se zahájením výuky v září 2023. (Nábor otevíráme v červnu 2023.)

Přihlášky do letního semestru se zahájením studia v únoru 2024 (Nábor otevíráme v prosinci 2023.)

Akce pro studenty

Registrovat se můžete na:

  • Příměstský tábor 2022
  • 3 denní teen kurz

Dále pro vás připravujeme:

  • Seminář – S.D.S Concept
  • Seminář – Boj na zemi